Bitkisel Ürünler, Zayıflama Hapları? Sağlığınızdan Olmayın!

29 12 2008

Halk arasında bitkisel içerikli, üzerinde doğal yazan ürünlerin tamamen güvenilir(!) olduğuna dair yaygın bir inanç var. Ürünün nereden geldiğine, hangi firma tarafından piyasaya sürüldüğüne ve maalesef içeriğine dikkat edilmeksizin bilinçsizce tüketiliyor ve her geçen bu ilaçların satışı artıyor. Kulaktan dolma bilgilerle özellikle Çin’den gelen bu preparatların kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

FDA’in (US Food & Drug Administration) yayınladığı makalede 25 farklı zayıflama ürününde kullananların sağlığını tehlikeye atacak, açıklanmamış aktif farmasötik içerik bulunduğu saptanmış. Bu açıklanmamış maddeler arasında; “sibutramin, rimonabant, fenitoin, fenolfitaleyn” (kimyasal deneylerde kullanılan ve kanser yapıcı bir ajan şüphelenilen bir maddedir.) bulunmaktadır.

r144937_506531

FDA bu tarz ürünleri kullananların, bunları almayı kesip sağlık profesyonellerine başvurmalarını tavsiye ediyor. Çünkü bu ilaçlar, yüksek kan basıncı, taşikardi, kalp krizi, çarpıntı ve felç gibi etkilere sebebiyet verebiliyor.

Buradan haraketle tüm bitkisel ürünler kötüdür, kullanılmamalıdır gibi algılanmasın. Bu veya benzeri ürünler alındığı yer, güvenilirliği araştırılıp içeriği kontrol edildikten sonra tüketilmelidir.

Market ve neredeyse bakkallara kadar inen bu preparatların sağlık profesyonelleri kontrolünde kullanılması, gelişi güzel (komşu! tavsiyesine göre) kullanılmaması gerekmektedir.

Aman Dikkat! Kısa zamanda, hızlı zayıflamak uğruna yada antioksidan ve vitamin takviyesi alıp sağlığınıza sağlık katacağınızı düşünürken, sağlığınızdan olmayın…

shrimpplant8003

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

8 responses

30 12 2008
Vildan

ÖNEREBİLECEĞİNİZ BİTKİSEL İLAÇLAR VARMI? NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

30 12 2008
Y.Emre GÜZER

Bloğun hayırlı olsun güzel karıcım. Bilgiler için teşekkür ederim. Yazmayı düşündüğün konularda yazan başka bir blogger olmaması takip edilebiliriteni artıyor. Gerçekten “niş” bir blog olacağını düşünüyor, RSS Reader’ıma ekliyorum 🙂

31 12 2008
MugeCerman

Hoşgeldin Duygu Güzer ve iyi ki geldin teşekkürler bilgler için. Yaygın şekilde “ay şekerim ben kullandım sen de kullan” mantığıyla antibiyotikleri de nane şekerine çeviren bir insan grubuna, bilinçli kullanım alışkanlığı kazandıracak her yazıya desteğim sonsuz.
Sevgi ile kal…

31 12 2008
Eren Kumcuoğlu

Hoşgeldin blogosfere =)
Ben (kilolu olmamama rağmen) 180 adet CLA hapı kullanmıştım. Sonucunu görmedim değil, bütün yağlarımdan kurtuldum ama bu tip ilaçları alırken rutin beslenme programını terkedip besin değerleri daha yüksek olan gıdalar (tercihen protein ağırlıklı) beslenmek gerekiyor. Çünkü bu tip ilaçlar vücuttaki yağları yok ederken kas dokularında da tahribat yaratabiliyor ve vücutta yıkıma sebep oluyor.

31 12 2008
duyguguzer

Öncelikle teşekkürler arkadaşlar..:))İşin acı tarafı sadece kazanç uğruna bu ürünleri destekleyen ,mineralli suları yada bitki sularını günlerce hiç birşey yemeden kullanılmasını öneren az da olsa meslektaşlarımın olması..

1 01 2009
feyza öztürk

Duygucum eline sağlık..çok güzel olmuş …

3 01 2009
Serbay Ayzit

Çok güzel bir site olacağı şimdiden belli. Bilgili bir çift olarak blog dünyasını daha da bilgilendireceğiniz açık ve net. Hayırlı olsun tekrar…

17 01 2009
Fatma Üstündağ

Eczacı hanım ağzınıza sağlık. Ne güzel sizi buralarda görmek 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: