Grip & Nezlede Şeker Niyetine İlaç Almayın.

19 02 2009

yas012Grip & soğuk algınlığı öncesinde meydana gelen başağrısı, ateş, halsizlik ve burun akıntısı pek ciddiye alınmasa da gerçekten rahatsız eden semptomlar. Bu sorunlardan sıkılıp,  hastalık kendini iyice göstermeden  tedbir amacıyla kullanılan ilaçlar bazı durumlarda hastalık süresini ve bu belirtileri daha uzun süre çekmekten başka bir işe yaramıyor.

Nezle & soğuk algınlığında oluşan fazla mukus doğrudan ciğerlere ve mideye doğru akarak hem bulantıya hem de öksürüğe neden olur. Öksürük vücutta mukusu dışarı atmak için meydana gelen bir defans sistemidir. Öksürük kesen ajanlar bu defansı ortadan kaldırıp, kişide rahatlamayı sağlasa bile bir nevi birikim yapar. Bu gibi durumlarda öksürüğü kesmek yerine ekspektoran denilen balgam söktürücüleri kullanmak çok daha yararlı olacaktır.

İçeriğindeki psödoefedrin, kodein vb. maddelerden ötürü çoğu  kontrole tabi olan bu ilaçlar ülkemizde çok rahat temin edilebilmektedir.  Bir çok Avrupa ülkesinde bu tarz ürünlere  kimlik ve alınan doz miktarlarını belirten formlar olmadan ulaşılamıyor.

Burun akıntılarının da verdiği rahatsızlık (kırmızı ve sürekli akan  bir burun,rahat nefes alamama)sonucu kullanılan dekonjestan spreylerinde 3-5 gün süresince kullanılması gerekir; Aksi taktirde yerini rebound konjesyon denen ilaç kullanımı olmadan kesilmeyen  bir burun akıntısı ile karşı karşıya bırakabilir. Böyle basit durumlarda okyanus suları(bildiğimiz tuzlu su) kullanarak üstesinden gelmek , ciddi durumlarda ise  doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamak daha doğru olur.

Şunu unutmamak gerekir ki;çok masum gözüken, yan etkisi olmadığını düşündüğünüz ilaçlar bile bilinçsizce ve fazla tüketildiği taktirde vücuda zarar verecektir.

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

One response

6 03 2009
plasiyer

eczacı hanım verdıgınız bılgılerden dolayı sızı tebrık edıyorum bu yolda devam edın cok başarılı olacagınıza ınanıyorum :))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: