Doktor olmak ya da olamamak (!)

17 04 2009

Sağlıkla uğraşan bir arkadaşım sohbet esnasında diş hekimi, eczacı ve sağlık sektöründe çalışanların öncelikle tıp okumak istedikleri, olamadıkları için sağlıkla ilgili diğer branşlara yöneldiklerine dair bir fikir ortaya attı. Bu fikir çok fazla destekçi bulunca  karşı tezimi yeterince savunmaya fırsatım olmadı.

Bu sohbet aklıma birkaç sene önce doktor bir arkadaşımın ” Benimle aynı puanı aldığın halde doktor olmak dururken  neden eczacılık gibi saçma sapan bir bölümü yazdığını aklım almıyor” demesini getirdi. Kızmak bir yana bu söylediği sadece tuhaf gelmişti.

Uğur Özmen hocamın bloğundaki ”Ünvan’a Odaklı Olanlar” yazısındaki gibi isim değil, isminin önündeki  title insanları daha çok cezbediyor.

Doktorluk sabır, cesaret gerektiren meşakatli bir iş. Sadece oturup saatlerce kitapları ezberlemekle  iyi doktor olunamayacağı kesin. Karşınızdakinin acısını da üzüntüsünü de sırtlayabilecek kadar  işine  inancı olması gerekiyor yoksa suratına bile bakmadan, iki öksür al sana antibiyotikten öteye geçemez mesleki becerisi. Hala bu yaşımda yoğun bakım ünitelerindeki hastaları görünce ne kadar doğru bir tercih yaptığımı, böyle bir yükün altından kalkamayacağımı anlıyorum. Sadece bunun için geçerli değil aynı şekilde  pilotta, terzide ,kasapta olamazdım. Seçimlerimizi  sadece isteyip yapamadıklarımız değil, yapmayı istemediklerimiz  de belirliyor. Hayatımıza yön veren; korkularımız, ilgi alanlarımız, hayat tarzımız, alışkanlıklarımız var. Ben ”insan isterse her işin üstesinden gelir” e inanan  biri değilim. Kediden ölesiye korkan biri,  sirkte aslan terbiyecisi olamaz.

Herkes hayatını kazanmak için seçtiği mesleği zevk alarak icraa etmeli. Bile bile sosyal baskı ile yapılan seçimler doktor olsun öğretmen, mühendis olsun kendine ve  diğerlerine yarar sağlamıyorsa prestij kaybı yaratır. Sen çok iyi bir öğretmen olabilecekken bir bakmışsın ki çok kötü bir doktor olup çıkmışsın..

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

3 responses

6 05 2009
Pazarlama Cadısı

muhteşem yazmışsın Duygucuğum. Kesinlikle katılıyorum. Üstelik aynı konuları da okusalar sonuçta doktor olmak ve eczacı olmak farklı ilgi alanları, farklı bakış açıları gerektiriyor. Diş hekimliğine, mimarlığa , veterinerliğe de puanım yeterken işletme okudum. Hayvanları çok seviyorum ama yapamazdım aynen senin gibi. Her gün ellerimin altından kayıp gidenleri kaldıramazdım. İşimi çok iyi yapardım eminim ama pazarlamayı sevdiğim kadar sevemezdim. En önemlisi de bu…

20 04 2011
dilek

bence doktor olmak çalışanlar için zor bir şey değil bunu yürekten istemek lazımdır ben çok doktor olmak istiyorum

17 06 2012
Behlül

Çok doğru bir yaklaşım. Ben de doktor olmayı çok istiyordum ama tıp fakültesine gelince afalladım. Belki eğitim sisteminden belki başka bir şeyden bilemiyorum ama tıp fakültesinde aradığımı bulamamıştım. Ama sonra alıştım ve tıbba olan eski heyecanımı ve ilgimi kazandım. Okulun ilk yıllarında olan isteksizliğim devam etseydi okulu bırakıcaktım çünkü bir insan yaptığı işten, icra ettiği meslekten zevk almalı ki doktorluk bu konuda çok daha ayrı bir öneme sahip, kesinlikle doktorların mesleğini sevmesi gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: