CA….. :(

6 05 2009

Çok yakın bir arkadaşımın annesine akciğer kanseri teşhisi kondu. Bu kelime telaffuz edildiği an tüylerim diken diken oluyor. Bu kadar yayıldığı görmek ,sürekli birilerinin kansere yakalandığını duymak büyük bir üzüntü veriyor.

Kanserojenler hayatımızın her alanına yayılmış vaziyetteler. Yediğimiz yiyecekler, kullandığımız temizlik ürünleri, beğenerek aldığınız tshirtte , soluduğumuz egzozlu hava , her yanımızdaki radyasyon DNA mızda değişimlere sebep oluyor. Bir tarafta organik tarım, sağlıklı beslenme,antioksidan trendi yayılırken bir taraftanda aslında kendimizi kandırıyoruz. Siz istediğiniz kadar uzak durmaya çalışsanız da birileri sürekli yaşamınıza hormonlu, sentetik, yapay ürünleri sokuyor. Üzerine titrediğiniz bebeğinizin sütüne su katıldığı anlaşılmayıp protein testinden geçsin diye ”melamin” denen maddeyi koyuyor ,yediğiniz zeytin daha parlak görünsün diye siyaha boyanıyor….ve daha niceleri….

Kabullenmesi çok zor ama toparlanıp bu zor dönemi atlatabilmesi için destek olmak gerekiyor.Hastalıkla ilk yüzleşme safhaları hastanın kendinden çok yakınlarını bu duruma alıştırmaya çalışmasıyla geçiyor. Hastane ortamında hastanın da, hasta yakınlarının da neler yaşadıklarına ne badireler atlattıklarına birebir şahit olabiliyorsunuz. Tedavi tolere edilmesi zor ,psikolojik destek gerektiren ve maddi açıdan zorlayan uzun bir süreçten geçiyor. Galiba yapılması gereken en anlamlı şey sevginizi ve varlığınızı hissettirmek…ve sürekli dua etmek..

(hatişim uzakta olsam da aklım ve kalbim hep sizinle…)

Reklamlar

İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: